Badanie trychologiczne

Zabiegi trychologiczne
20 stycznia 2021

Badanie trychologiczne

Badanie trychologiczne wskazane jest w przypadkach każdego schorzenia skóry głowy i włosów. Badanie polega na szczegółowej weryfikacji stanu skóry głowy, stanu włosów, mieszków włosowych, faz wzrostu włosów, cebulek. Wykonywany jest trichoskopia czyli ocena stanu skóry głowy i utraty włosów oraz trichogram – wyrywanie odpowiedniej ilości włosów z różnych miejsc na głowie w celu dokładnego oszacowania faz wzrostu, poziomu sebum, jakości cebulek. Badanie jest przeprowadzane w celu ustalenia przyczyny schorzenia oraz zalecenia odpowiedniego leczenia. Podczas badania weryfikowany jest poziom hormonów męskich, żeńskich, tarczycy, morfologii na podstawie wcześniej wykonanych wyników badań.

Przebieg
Badanie trychologiczne ma charakter wieloetapowy, jego celem jest przeprowadzenie szeregu czynności, które umożliwią postawienie właściwej diagnozy.

Wywiad medyczny
To pierwszy i najdłuższy i bardzo istotny element badania. W związku utajonym przebiegiem wielu schorzeń trycholog powinien szczególnie uważnie przeanalizować ostatnie 6 miesięcy od pojawienia się problemu, mieć wiedzę na temat wszystkich chorób przebytych w ostatnim czasie, istniejących chorób przewlekłych, występujących alergii, przyjmowanych leków jak również sposób pielęgnacji skóry, stosowane preparaty, dieta, tryb życia, charakter pracy. Należy ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta na daną chwilę. Bardzo ważna jest ocena obecnego stanu emocjonalnego, gdyż do gabinetu trychologiczego trafiają bardzo często osoby, które borykają się z problem wiele lat, zrezygnowane, ze schorzeniami, które zdecydowanie obniżają jakość ich życia. Opieka psychologiczna, wsparcie i pełen profesjonalizm powinny być sztandarową kwestią. Społeczeństwo cierpi na chroniczny stres, co dotkliwie odbija się na działaniu organizmu, to kolejny ważny i poruszany aspekt.
Podsumowaniem tej części jest analiza zebranych informacji z aktualnymi wynikami morfologicznymi.

Trichoskopia
Po zebraniu szczegółowych informacji, następnym krokiem jest trichoskopia. Na jej podstawie ustalona zostaje ocena stanu skóry głowy i ujść mieszków włosowych. Szczegółowiej: klasyfikacja rodzaju skóry głowy (łojotokowa, normalna, zanieczyszczona, sucha i wrażliwa, naczynkowa) ocena przebiegu procesu keratynizacji, istnienia stanów zapalnych, podrażnień, oraz zaczopowania ujść mieszków włosowych.

Diagnozna
Po przeprowadzeniu wywiadu medycznego, trichoskopii stawiana jest diagnoza. Zdarza się, że na pierwszej wizycie diagnoza nie pada. Pacjent zostaje wtedy pokierowany po wykonanie potrzebnych badań lub na konsultację do wybranego specjalisty, po ich przeprowadzeniu z wynikami ponownie zgłasza się na wizytę do trychologa.

Leczenie
W zależności od objawów, stopnia i charakteru schorzenia każdy przypadek wymaga innego podejścia terapeutycznego. Przede wszystkim należy stosować się do zaleceń trychologa, które podają po wywiadzie i trichoskopii oraz uzbroić się w cierpliwość i sumienność w stosowaniu preparatów, gdyż ma to ogromne znaczenie dla osiągnięcia właściwego i długotrwałego efektu.

Główne metody leczenia:
specjalistyczne zabiegi trychologiczne
kuracja domowa
Pierwszym podstawowym krokiem, bez którego nie jesteśmy w stanie usunąć problemu jest zalecanie kuracji specjalistycznymi preparatami trychologicznymi. Skóra głowy i znajdujące się tam mieszki włosowe są bardzo wymagające odnośnie stosowanych preparatów i składników.
Mieszki włosowe są najbardziej wrażliwym mini narządem ludzkiego organizmu stąd konieczność stosowania jedynie sprawdzonych receptur opartych na licznych, potwierdzonych badaniach skuteczności i bezpieczeństwa.
W zależności od problemu dobierany zostaje szampon, lotion, ampułki, peeling czy serum, które zawsze stosowane są indywidualnie zgodnie z potrzebami skóry głowy i włosów.
Uważa się, że standardowy czas kuracji trychologicznej powinien wynosić minimum 3 miesiące. Ulega to zmianom w zależności od problemu, stadium, wieku pacjenta itp.
Celem przyspieszenia efektów leczania lub gdy problem jest duży, do kuracji domowej, zaleca się przeprowadzenie serii zabiegów trychologicznych, zazwyczaj w odstępie co 2 tygodnie.
Istnieje ich już bogaty wybór, bardzo często są to zabiegi przyjemne, którym towarzyszy masaż relaksacyjny czy elementy aromaterapii.
W przypadkach, które tego wymagają zalecamy leczenie farmaceutykami, hormonami. Leczenie jest tak dobierane, aby było w 100% skuteczne i żeby pacjent w krótkim czasie mógł powrócić do stanu sprzed choroby.
W łagodniejszych przypadkach przepisujemy łagodne organiczne preparaty, które są w takich przypadkach najbardziej skuteczne.

Jak często powinno się badać?
Podczas kuracji trychologicznej specjalista zawsze wyznacza kolejne wizyty kontrolne w zależności od problemu. Zwykle jest w odstępie od 1 – 2 miesięcy do ustąpienia problemu.
Do trychologa powinno się zgłaszać profilaktycznie raz na rok, nawet jeśli pacjent nie stwierdza, nie zauważa problemu. Dzięki wczesnej prewencji skóra głowy i włosy będą zawsze w możliwie najlepszej kondycji.