Kosmoceutyki – czym się różnią od kosmetyków?

NOWOŚĆ! INTRAJECT – jedno urządzenie, wiele nowych możliwości zabiegowych!
7 marca 2022
NAJLEPSZA METODA NA WRASTAJĄCE PAZNOKCIE ?
7 marca 2022

Kosmoceutyki – czym się różnią od kosmetyków?

Woman applying face cream

Kosmoceutyki zainteresowały wszystkich, którzy na bieżąco śledzą trendy urodowe,wypełnione reklamami gazety czy internet, ale czym one właściwie są? To pytanie nurtuje wiele z nas. Czy faktycznie mają lepszy, bardziej leczniczy charakter niż tradycyjne kosmetyki?

Sklepowe półki uginają się od różnych kosmetyków do pielęgnacji skóry twarzy i ciała, to czas prawdziwego wyzwania dla producentów i twórców nowości kosmetycznych.

Co to są kosmoceutyki?

Kosmoceutyki łączą w sobie zalety leków i kosmetyków a ich nazwa powstała z połączenia kosmetyków oraz farmaceutyków, czyli produktów z apteki.

Kosmetyki to produkty przeznaczone do upiększania i pielęgnacji skóry, ciała oraz włosów.

Farmaceutyki z kolei to produkty lecznicze o udowodnionym działaniu terapeutycznym. Można je kupić bez recepty, są one przeznaczone do użytku zewnętrznego i wewnętrznego, bez różnicy na wiek oraz płeć.

Kosmoceutyki to kosmetyki, które poza działaniem pielęgnacyjnym, wykazują również działanie lecznicze, bądź wspomagają leczenie. W skrócie to połączenie kosmetyków i leków, a dzięki swoim wyjątkowym właściwościom odrywają duże znaczenie w m.in. w dermatologii.

W latach 70. ubiegłego wieku pojęcie „kosmeceutyk” wprowadził profesor dermatologii Albert M. Kligman z Uniwersytetu Pensylwanii dla określenia grupy preparatów znajdujących się pomiędzy lekami a kosmetykami. Prawnie nie istnieje nazwa „kosmeceutyku”, a jedynie w opisach producentów. W związku z tym może być zaliczany zarówno jako kosmetyk, jak i lek – w zależności od substancji aktywnych i działania, które wykazuje.

Jak działają kosmoceutyki?

Ich działanie może być efektywniejsze od tradycyjnych kosmetyków drogeryjnych ze względu na wyższe stężenie składników aktywnych, czystszy skład chemiczny oraz zastosowanie w ich składzie substancji stosowanych w farmacji. Co to oznacza? To znaczy, że w niektórych przypadkach, kiedy tradycyjne kosmetyki zawodzą nas, a wspomaganie lekami nie jest jeszcze wskazane i wymagane- tu z pomocą przychodzą nam kosmoceutyki. W bezpieczny i odpowiedni sposób pielęgnują bardziej wymagające cery.

Skład kosmoceutyków

Kosmeceutyki powstają na bazie witamin związków mineralnych, fitoestrogenów oraz cennych kwasów, takich jak askorbinowy, linolenowy czy fenolokwasów. Poza tym w ich składzie znajdują się także filtry UV, antyoksydanty oraz naturalne wyciągi roślinne, np. z wierzby białej, kasztanowca czy miłorzębu japońskiego. Wartościowszy skład kosmeceutyków sprawia, że ich stosowanie zalecane jest osobom, którym zwyczajne preparaty nie pomagają zwalczyć uporczywych dolegliwości albo ze względów zdrowotnych podanie leków nie jest możliwe. Kosmeceutyki są jednak całkowicie bezpiecznymi preparatami i przeznaczone dla osób, które chcą osiągnąć szybsze i bardziej widoczne efekty.

Do ich produkcji wykorzystuje się najnowsze wynalazki z dziedziny biotechnologii i farmakologii. Ich skład jest wynikiem długotrwałych badań laboratoryjnych, a składniki aktywne to substancje, których proces produkcji objęte są patentem. Dzięki temu stosowanie kosmeceutyków jest bezpieczne i niesie za sobą znacznie mniejsze ryzyko występowania uczuleń.

Kosmoceutyki – dla kogo?

Kosmeceutyki mogą okazać się przydatne dla osób posiadających wrażliwą skórę oraz skłonnością do występowania różnych chorób i problemów skórnych. Zazwyczaj sięga się po nie wtedy, kiedy zwykłe środki się nie sprawdzają albo wprowadza się je jako uzupełnienie tradycyjnego leczenia.

Poza tym łagodzą egzemę, zwiększają odporność skóry na urazy mechaniczne, redukują rozstępy i cellulit oraz znacznie lepiej radzą sobie także z wypełnianiem zmarszczek, a przy tym opóźniają procesy starzenia się skóry.

Odpowiednio dobrany kosmeceutyk może znacznie przyczynić się do poprawy stanu skóry w przypadku uporczywych schorzeń dermatologicznych.

Kosmeceutyki a dermokosmetyki – jaka jest między nimi różnica?

Tak naprawdę te dwa specyfiki różnią się tylko nazwą. Nazwa dermokosmetyki wywodzi się z łacińskiej nazwy, z czego człon „derma” oznacza skórę. Dermokosmetyki uważane są za apteczne specyfiki, ponieważ początkowo tylko tam można je było kupić. Dzisiaj na rynku istnieją marki, które w swojej ofercie posiadają zarówno zwyczajne kosmetyki, jak i te o leczniczym działaniu. Filozofia dermokosmetyków i kosmeceutyków jest taka sama – ma to być połączenie kosmetyków, których zadaniem jest leczenie licznych przypadłości skórnych.

Chcesz wypróbować kosmoceutyki? Sprawdź ofertę Neauvia, kosmoceutyków stworzonych na bazie produktów, używanych w naszym Instytucie podczas sabiegów. Są to produkty przeznaczone do codziennej pielęgnacji w domu, które przedłużają działanie i efekt zabiegów medycyny estetycznej