Jak zatrzymać nadmierne wypadanie włosów po ciąży?

Szampon i odżywka receptą na piękne włosy? NIESTETY NIE!
29 stycznia 2021
Dlaczego fryzjer może być doskonałym trychologiem?
29 stycznia 2021

Jak zatrzymać nadmierne wypadanie włosów po ciąży?

Wypadanie włosów po przebytej ciąży jest jednym z najczęściej spotykanych przyczyn wypadania włosów. W ciąży, zależnie od trymestru występują najczęściej korzystne zmiany we wzroście włosów. Często możemy się nacieszyć bardziej gęstymi i grubszymi włosami, niestety zjawisko to jest przejściowe.
Pod wpływem działania dużego stężenia estrogenów w drugiej połowie ciąży dochodzi do przedłużenia fazy anangenowej (fazy wzrostu) włosów, które pozostając w tej fazie wyraźnie gęstnieją. Proces ten jest odwracalny. Po rozwiązaniu stężenie estrogenów zmniejsza się i większość mieszków włosowych przechodzi gwałtownie do fazy katagenu (spoczynku) i telogenu (wypadania). Skutkuje to zwiększonym wypadaniem włosów, a czasem nawet łysieniem poporodowym. Zwiększona utrata włosów zwykle jest bardzo wyraźna, ponieważ tracimy te, które naturalnie wchodzą w fazę telogenu i te, które powinny wypaść w czasie ciąży. Stan taki może utrzymywać się dość długo, zwykle jednak odrost włosów zaczyna wracać do normy już po kilku miesiącach. Pamiętać należy że podczas ciąży, porodu i karmienia działają jeszcze inne czynniki, które mogą przyczyniać się do zwiększonej utraty włosów. Mogą to być również czynniki psychiczne, urazowe, a także stany niedoboru witamin i minerałów – jeśli nie są odpowiednio uzupełniane za pomocą odpowiedniej bogatej w nie diety – lub ewentualnie naturalnych suplementów, aby zapewniały prawidłowy rozwój płodu, później dziecka oraz spełniały warunki zapotrzebowania dla matki.
Jak zatem powinnyśmy radzić sobie z nadmiernym wypadaniem włosów po ciąży?
Pomimo zwiększonego wypadania podczas mycia i czesania, nie powinno się dopuszczać do stanu silnego przetłuszczania się skóry głowy, gdyż wtedy wypadanie włosów nasila się. Wskazane jest mycie dobrym szamponem zawierającym naturalne substancje odżywcze, przeznaczonym do włosów osłabionych i wypadających. Delikatne masowanie głowy podczas mycia szamponem przez kilka minut, pozwala składnikom odżywczym wniknąć do mieszka włosowego i cebulki włosa. Najlepiej byłoby zastosować cały zestaw w skład, którego wchodzi: delikatny peeling enzymatyczny w celu oczyszczenia skóry głowy i udrożnienia mieszków włosowych z zalegającego sebum. Szampon zawierający naturalne witaminy i minerały wspomagające odrost włosów. ampułki do kuracji wzmacniającej włosy. Kuracja taka trwa zazwyczaj około 3 miesiące Pamiętać należy również o delikatnym czesaniu bez nadmiernego szarpania i ciągnięcia przy modelowaniu i stylizacji.
Nie można zapomnieć także o zbilansowanej diecie, która będzie uwzględniała wymagania dla noworodka podczas karmienia piersią, ale także dla matki. Tak by uzupełniać niedobory witamin (zwłaszcza z grupy B) mikro i makro elementów, biotyny, białka. cynk, miedź, żelazo – można je znaleźć między innymi w rybach, jajkach, także w zielonych warzywach witaminy z grupy B – można znaleźć w razowym pieczywie i makaronach, kaszy , niełuskanym ryżu. Wapń – produkty mleczne, nabiał
Czas odgrywa tu znaczącą rolę – trzeba przygotować się na przejściowy okres nadmiernej utraty włosów. Nie należy martwić się zbytnio, gdy nasze włosy po ciąży chwilowo nie są tak ładne i zdrowe, jak wcześniej. (Stres nie jest naszym sprzymierzeńcem). Po około 6-9 miesiącach od porodu, organizm wraca do równowagi, a nasze włosy zaczynają powoli odrastać. Niekiedy jednak stan nadmiernego wypadania włosów po ciąży utrzymuje się dłużej, włosy ulegają znacznemu przerzedzeniu i postępuje ono nadal. Warto w takim przypadku rozważyć wizytę u doświadczonego Trychologa, który podczas wnikliwej konsultacji i badaniu skóry głowy trychoskopem pomoże określić przyczynę, oraz zaproponuje odpowiednią kurację. Zapraszamy do rezerwacji terminów u naszego TRYCHOLOGA.