Szampon i odżywka receptą na piękne włosy? NIESTETY NIE!

JAK ZATRZYMAĆ NADMIERNE WYPADANIE WŁOSÓW PO CIĄŻY?
24 stycznia 2022
Rewitalizacja skrojona na miarę potrzeb Twojej skóry!
24 stycznia 2022

Szampon i odżywka receptą na piękne włosy? NIESTETY NIE!

Beautiful model with long smooth, flying blonde hair isolated on white studio background. Young caucasian model with well-kept skin and hair blowing on air. Concept of salon care, beauty, fashion.

Producenci szamponów i odżywek do włosów prześcigają się w wymienianiu substancji aktywnych. My stajemy przed coraz większym wyborem. Proteiny, witaminy, ekstrakty, oleje … Ale czy to działa i kiedy?

Włosy są odzwierciedleniem stanu naszego zdrowia. Nawet najmniejsza zmiana, czasami nawet ta pozytywna, może alarmować o nadchodzącym problemie zdrowotnym. Tak jak przy nadczynności tarczycy, kiedy włosy najpierw stają się pięknie jedwabiste.

Na ich kondycję wpływa wiele czynników, takich jak dieta, stres, hormony i to jak o nie dbamy.

Właśnie, ale chcąc o nie zadbać przede wszystkim skupiamy się na wyborze szamponu i odżywki. W reklamach słyszymy o kolejnych cudownych składnikach, które mają nam pomóc w osiągnięciu pięknych, lśniących, odżywionych włosów. Ale przecież to kłamstwo! Niemożliwe jest by w przeciągu tych kilku minut kiedy myjemy głowę przez skórę przedostały się składniki aktywne. Natomiast kiedy pozostawiamy odżywkę na całej długości włosów nie dostarczymy ich ponieważ włos jest tkanką martwą, a wszystkie substancje kondycjonujące włosy zostaną usunięte przy następnym myciu.

Budowa włosa

Każdy włos składa się z korzenia i łodygi.

Korzeń to niewidoczna, poniżej powierzchni skóry, żywa część włosa, która znajduje się w mieszku włosowym. Korzeń włosa, tkwiący w mieszku włosowym, zakończony jest opuszką, którą zwyczajowo nazywamy „cebulką” ze względu na jej kształt.

Łodyga natomiast to część, która wystaje ponad powierzchnię skóry, jest zbudowana z keratyny i jest martwa. Nie ma zdolności samoregeneracji i każde uszkodzenie jest trwałe.

Zdrowy włos składa się z ok. 80% protein, ok. 10-15 % wody i ok. 5-10% pigmentów, minerałów, lipidów. Proteiny tworzą we włosach keratynę. Keratyna wytwarzana jest w naskórku i zbudowana m.in. ze związków siarki i azotu.

Wydawałoby się, że dostarczenie do włosa keratyny, która jest jego budulcem odżywi włos i zapewni nieskazitelny wygląd. Tak jednak nie jest, ponieważ włos jest częścią martwą i nie ma możliwości aby nastąpiła w nim synteza tych białek. Co jedynie może maskować uszkodzenia. Również odżywianie witaminowymi odżywkami włosa zewnętrznego nie przyniesie trwałych efektów, gdyż taki włos nie transportuje składników odżywczych do cebulki.

Szampon

Szampon ma za zadanie oczyścić włosy oraz skórę głowy z nadmiaru sebum, potu, kurzu, preparatów do modelowania i utrwalania fryzury oraz wszelkich substancji kondycjonujących. Jego krótki czas ekspozycji na skórze głowy nie jest w stanie wpłynąć na odżywienie cebulek. Do częstego mycia najlepiej wybierać produkty bez mocnych substancji myjących jak SLS, SLES i pochodnych, czyli siarczanów, by nie podrażniać skóry głowy np.Medavita, Kerastase, Kevin Murphy.

Odżywka, maska

Odżywka czy maska nie naprawi nam uszkodzeń struktury włosów, jednak znacznie poprawi ich wygląd i sprawi, że będą się one lepiej układać. Dodatkowo chroni przed uszkodzeniami, choćby poprzez ułatwienie rozczesywania. Może je zmiękczyć oraz pomoże zatrzymać wodę znajdującą się w obrębie wnętrza włosa. I tu mogą posłużyć tzw. humektanty – czyli substancje posiadające zdolność wiązania się z cząsteczkami wody i zapobiegające jej ucieczce z warstw skóry bądź z powierzchni włosa. Na przykład: gliceryna – Glycerin, mocznik – Urea, miód – Mel, aloes – Aloe Vera lub Aloe Barbadensis, jedwab hydrolizowany – Hydrolized Silk, mleczan sodu – Sodium Lactate, niacynamid-witamina B3 – Niacinamide, d-pantenol – Panthenol, kwas mlekowy – Lactic Acid, kwas hialuronowy – Hyaluronic Acid, glikol propylenowy – Propylene Glicol. Odżywkę lub maskę nakładamy ok. 5 cm poniżej ich nasady.

Peeling skóry głowy

Ma na celu oczyszczenie skóry głowy oraz ujść mieszków włosowych. Dzięki temu zabiegowi poprawiamy wchłanianie preparatów odżywczych oraz stymulujących mieszki włosowe poprzez lepsze ukrwienie i odżywienie powierzchniowej warstwy skóry. Taki zabieg możemy wykonać samodzielnie w domu bądź u trychologa, jednak nie częściej niż raz w tygodniu przed umyciem włosów.

Olejowanie

Olejowanie włosów pozwoli nam wygładzić włosy i nadać im połysk. Jednak jeśli chcemy dostarczyć składników odżywczych to poprzez olejowanie skóry głowy. Jednak by nie doprowadzić do zatkania mieszków włosowych zabieg lepiej wykonywać maksymalnie raz w tygodniu i pozostawiamy go na conajmniej 30 minut. Możemy posłużyć się tutaj na przykład olejem jojoba, kokosowym, rycynowym, migdałowym czy arganowym.

Serum, ampułki albo tzw. „wcierki” do skóry głowy

To preparaty do skóry głowy, których najczęściej nie spłukujemy lub pozostawiamy na dłużej. Pojawiło się już sporo tego typu produktów na rynku. Wiele z nich posiada niestety w swoim składzie dość wysoko alkohol co przy dłuższym stosowaniu może przesuszyć i podrażnić skórę głowy.

Masaż skóry głowy

Masaż skóry głowy jest jednym z najstarszych sposobów na pobudzenie włosów do szybszego wzrostu. Poprawia ukrwienie skalpu, działa rozluźniająco, likwiduje zmęczenie i bóle głowy.Masaż przyspiesza wchłanianie składników odżywczych.

Mezoterapia igłowa skóry głowy

Polega na ostrzykiwaniu skóry głowy przy pomocy specjalnego pistoletu bądź strzykawki i wprowadzeniu składników aktywnych takich jak witaminy, aminokwasy, minerały. Rodzaj zastosowanego preparatu jest dobierany w zależności od indywidualnych potrzeb na przykład preparat Dr Cyj Hair Filler to skuteczna terapia peptydowa.

Właściwa pielęgnacja włosów

W trakcie mycia trzeba pamiętać o dokładnym spłukaniu szamponu i odżywki z włosów.

Nie szarpać ich, kiedy są mokre, bo wtedy szybciej się łamią.

Do czesania lepiej wybierać szczotki z naturalnym włosiem.

Najlepiej pozostawić włosy do samodzielnego wyschnięcia lub skorzystać z suszarki z chłodnym nawiewem. Poddawanie włosów działaniu wysokich temperatur jest zawsze niekorzystne.

A Wy jak dbacie o to by mieć piękne i zdrowe włosy?